News

Summer of International Basketball Schedule

  Saturday, August 25, 2018

Live Streams (if available) should be found: here

Great Britain Summer Schedule:

Great Britain Senior Men World Cup Qualifiers 2019 at Glasgow Emirates Arena

Friday 29th June GB Men 74-65 Estonia at 7:30pm

Monday 2nd July GB Men 59-67 Israel at 7:30pm

GB Men miss out on the second phase of qualification.

 

Great Britain U20 Women 7-15 July Oradea, Romania - Division B, Group A (Coached by Mystics' Head Coach Jeff Jones, and support staff include Mystics' Natalie Chaloner and Dominique Allen)

7th July Israel 72-55 GB at 1:00pm (Video)

8th July GB 61-76 Romania at 5:30pm (Video)

9th July Lithuania 54-65 GB at 3:15pm (Video)

11th July GB 59-70 Ukraine at 3:15pm (Video)

12th July Greece 50-58 GB at 1:00pm (Video)

14th July GB 62-61 Denmark at 1:00pm 9-12 Classifications Games (Video)

15th July GB 64-72 Greece at 1:00pm 9th-10th Classifications Games (Video)

Great Britain U20 Women finish in 10th place

 

Great Britain U20 Men 14-22 July Chemnitz, Germany - Division A, Group A

14th July GB 62-76 Turkey at 2:45pm (Video)

15th July Montenegro 80-70 GB at 12:30pm (Video)

16th July GB 74-85 Lithuania at 7:15pm (Video)

18th July Croatia 93-62 GB at 12:30pm Round of 16 (Video)

19th July GB 77-64 Greece at 2:45pm 9-16 Classification Games (Video) Division A status secured for 2019.

21st July Ukraine 66-82 GB at 2:45pm 9-12 Classifications Games (Video)

22nd July Lithuania 76-62 GB at 11:15am 9th-10th Classifications Games (Video)

Great Britain U20 Men finish in 10th place

 

Great Britain U18 Men 28 July - 5 August Liepaja - Ventspils - Riga, Latvia - Division A, Group D (Arinze Emeka-Anyakwo)

28th July GB 87-78 Montenegro at 12:00noon (Video)

Arinze Emeka-Anyakwo played 13 minutes had 7 points 3 rebounds 1 steal

29th July Serbia 102-71 GB at 12:00noon (Video)

Arinze Emeka-Anyakwo played 16 minutes had 6 points 3 rebounds 2 assists

31st July Lithuania 93-82 GB at 4:30pm (Video)

Arinze Emeka-Anyakwo played 14 minutes had 1 rebound 1 steal

1st August Finland 73-77 GB at 12:00noon Round of 16 (Video) Division A status secured for 2019.

Arinze Emeka-Anyakwo did not play (injured)

3rd August Latvia 76-51 GB at 4:30pm Quarter Finals (Video)

Arinze Emeka-Anyakwo did not play (injured)

4th August GB 68-100 Lithuania at 2:15pm 5th-8th Classification Games (Video)

Arinze Emeka-Anyakwo did not play (injured)

5th August GB 70-68 Montenegro at 12:00noon 7th-8th Classifications Games (Video)

Arinze Emeka-Anyakwo did not play (injured)

Great Britain U18 Men finish in 7th place

 

Great Britain U18 Women 3-12 August Furstenfeld - Gussing - Oberwart, Austria - Division B, Group C

3rd August GB 53-50 Austria at 7:15pm (Video)

4th August Turkey 66-59 GB at 7:15pm (Video)

5th August GB 87-70 Montenegro at 2:45pm (Video)

7th August Netherlands 73-67 GB at 12:30pm (Video)

8th August GB 83-62 Denmark at 7:15pm (Video)

10th August GB 73-62 Slovakia at 7:15pm 9th-16th Classification Games (Video)

11th August Greece 60-67 GB at 7:15pm 9th-12th Classification Games (Video)

12th August Romania 56-45 GB at 3:30pm 9th-10th Classification Games (Video)

Great Britain U18 Women finish in 10th place

 

Great Britain U16 Boys 9-18 August Sarajevo, Bosnia and Herzegovina - Division B, Group A (Saul May)

9th August Ireland 59-69 GB at 1:15pm (Video)

Saul May started, played 22 minutes had 10 points 9 rebounds 1 assist 1 block

10th August GB 70-92 Romania at 3:30pm (Video)

Saul May started, played 20 minutes had 3 points 2 rebounds 2 blocks

11th August Luxembourg 37-89 GB at 3:30pm (Video)

Saul May started, played 19 minutes had 4 points 4 rebounds 2 assists 2 blocks

13th August GB 53-52 Portugal at 8:00pm (Video)

Saul May played 19 minutes had 3 points 7 rebounds 2 assists 3 steals

14th August Sweden 77-79 GB at 3:30pm (Video)

Saul May played 7 minutes had 2 steals

16th August Russia 78-70 GB at 3:30pm Quarter Final (Video)

Saul May started, played 25 minutes had 3 rebounds 2 assists

17th August GB 71-83 Poland at 1:15pm 5th-8th Classification Games (Video)

Saul May played 24 minutes had 9 points 4 rebounds 1 assist 1 steal

18th August Romania 76-80 GB at 1:00pm 7th-8th place Classification Games (Video)

Saul May played 10minutes had 2 points 1 steal

Great Britain U16 Men finished in 7th place

 

Great Britain U16 Girls 16-25 August Podgorica, Montenegro - Division B, Group A (Jade Mbam)

16th August MKD 44-53 GB at 5:15pm (Video)

(Captain) Jade Mbam started, played 35 minutes had 20 points 2 rebounds 2 assists 2 steals

17th August GB 43-60 Sweden at 2:00pm (Video)

Jade Mbam started, played 32 minutes had 2 points 1 assist 1 steal

18th August Montenegro 49-43 GB at 7:30pm (Video)

Jade Mbam started, played 21 minutes had 3 points 2 rebounds 1 assist 1 steal

20th August GB 51-37 Iceland at 5:15pm (Video)

Jade Mbam started, played 32 minutes had 9 points 2 steals

21st August GB 24-58 Greece at 2:00pm (Video)

Jade Mbam started, played 31 minutes had 2 points 2 rebounds 1 assist

23rd August Estonia 42-28 GB at 12:45pm 9th-16th place Classification Games (Video)

Jade Mbam started, played 34 minutes had 2 points 3 rebounds 4 assists 1 steal 1 block

24th August GB 58-66 Ireland at 12:45pm 13th-16th place Classification Games (Video)

Jade Mbam started, played 30 minutes had 3 rebounds 1 assist

25th August Switzerland 49-52 GB at 10:30am 15th-16th place Classification Games (Video)

Jade Mbam started, played 22 minutes had 1 rebound 1 steal

Great Britain U16 Women finish in 15th place

 

Wales Summer Schedule:

Wales U16 Boys 3-11 Julys Serravalle, San Marino - Division C, Group B (Ben Gordos and Henry Lythe De Pee)

3rd July Malta 60-71 Wales at 1:30pm

Luke Gordos played 37 minutes had 22 points 7 rebounds 9 assists 3 steals

Henry Lythe De Pee played 7 minutes had 1 rebound  

5th July Wales 68-71 Gibraltar at 7:00pm

Luke Gordos played 17 minutes had 3 points 7 rebounds 3 assists 

Henry Lythe De Pee played 22 minutes had 5 points 2 rebounds 4 assists 2 steals

7th July Scotland 58-65 Wales at 11:30am

Luke Gordos played 37 minutes had 16 points 11 rebounds 5 assists 4 steals 1 block

Henry Lythe De Pee played 11 minutes had 2 rebounds 1 steal

8th July Wales 56-50 Andorra at 4:30pm

Luke Gordos played 29 minutes had 7 points 4 rebounds 4 assists 4 steals

Henry Lythe De Pee played 9 minutes had 4 points 1 rebounds

10th July Wales 66-56 San Marino at 7:00pm (Semi-Final)

Luke Gordos played 39 minutes had 20 points 4 rebounds 4 assists 3 steals 3 blocks

Henry Lythe De Pee played 8 minutes had 2 points 2 rebounds 1 assist

11th July Andorra 84-49 Wales at 6:00pm (Final)

Luke Gordos played 21 minutes had 10 points 5 rebounds 1 assist

Henry Lythe De Pee played 13 minutes had 2 points 2 rebounds 1 assist 1 steal

Wales U16 Boys finish in second place

This page will be updated with results, information of players from the club that are involved and their stats.

OUR NEWS

 2018 All rights reserved

site by sizzle